RUN FOR THE POTTIES 5K: RACE #1 (RESULTS)

Loading Map....

Date/Time
Date(s) - May 26 2012
7:30 AM - 10:00 AM

Location
Lake Hollingsworth

Category(ies)


Results of the Run For The Potties I at Lake Hollingsworth Saturday morning, 235 finishers:

MEN

Top 5 Overall

1. Jonathan Hulzebos, Lakeland, 16:51. 2. Ben Martucci, Lakeland, 16:51. 3. Brad Baker, Lakeland, 19:13. 4. Jay Dixon, Winter Haven, 20:00. 5. Ronnie Testerman, 21:14.

Top 3 Masters (40 and over)

1. Dixon. 2. Alan Turney, Auburndale, 21:14. 3. Barry Acor, Lakeland, 21:25.

10 and under

Connor Kurrack, Land O’ Lakes, 28:27; Christopher Asbridge, 33:17.

11-19

Kip Wynne, Durant, 21:59; Trip Asbridge, 24:54; Kyle Wynne, Winter Haven, 27:20; Jacob Stelker, Lakeland, 29:31; Jack Conner, Lakeland, 31:20; Jordan Prine, 32:35; Travis Edwards, Jr., 33:28.

20-29

Martucci; Willie Knighiten, Plant City, 22:29; J. C. Butler, Lakeland, 24:34; Robert Von Burger, 26:12; Robert Sandes, 27:45; Drake Burr, Winter Haven, 27:52; Alex Ramirez, Plant City, 27:59; Kyle Abritton, 38:21; Anthony Peace, Plant City, 40:18.

30-39

Baker; Testerman; Jonathan Curria, 21:24; Trent Glenn, Lakeland, 22:48; Carlos Renteria, Plant City, 23:36; Wilson Soto, Lakeland, 23:56; Justin Archibee, Winter Haven, 24:20; Jason Livermore, 24:56; Eric Kelly, 25:10; Nick Ross, 25:30; Gregory Wilkerson, 26:09; Aaron Dunn, 26:14; Jared Kremer, 26:29; Tim Vester, 26:40; Andy Liggett, Lakeland, 27:12; Dan Munzner, Lakeland, 27:51; Joe Harris, 29:15; Shawn Chaisson, Lakeland, 29:16; Roberto Pannero-Espinosa, 29:34; Art Fulmer, 30:45; Erik Walsh, 31:43; Nickolas Wozniak, Lakeland, 34:56; Chris Williams, Auburndale, 39:49..

40-49

Alan Turney, Auburndale, 21:14; Greg Felty, Lakeland, 21:46; Mitch Harvey, 23:05; Brian Bernard, 23:14; Larry Fussell, Polk City, 23:43; Stuart Dow, Lakeland, 24:21; Stephen Walding, 24:37; Mike Jones, 26:08; Web Phillips, 28:06; Raju Gandhi, Lakeland, 28:39; Stephen Rozenkranz, Lakeland, 29:54; Terry Morrow, 29:58; Grant Mercer, 31:13; Patrick Conner, 31:34; Charles Asbridge, 33:18; Ron Boudreau, 33:20; Kevin Wynne, Plant City, 36:40; Bill Bailey, Lakeland, 40:42.

50-59

Barry Acor, Lakeland, 21:25; Doug Johnson, Lakeland, 22:21; Charles Kaiser, 25:15; Patrick Murphy, 25:31; Neal Turner, 29:03; Ken Steckert, Auburndale, 34:42; Jeff Titus, Lakeland, 39:34; Robert Johnson, 40:15; John Leone, Lakeland, 1:02:07.

60-69

Harold Titman, Lakeland, 21:52; Will Strouse, Lakeland, 25:50; Charlie Potter, Wauchula, 26:15; Conrad Clark, Lakeland, 27:13; Ken Lehmker, 28:05; Antonio Vega, Lakeland, 29:05; Phil Clemente, 30:16; Gamaliel Centeno, Puerto Rico, 31:27; Vince Meriwether, 44:51; Mike Ahlschwede, Lakeland, 48:42.

70 and over

Walt McGreevy, Lakeland, 23:45; Fritz Elmhorst, Lakeland, 29:02; Norm Crittenden, Mulberry, 31:50.

WOMEN

Top 5 Overall

1. Joy Baker, 19:53. 2. Kristen Hite, Polk City, 21:50. 3. Danielle Elliot, 22:09. 4. Madeline Blizzard, Lakeland, 22:56. 5. Holly Whitten, Lakeland, 23:30.

Top 3 Masters

1. Hite. 2. Christine Beall, Lakeland, 23:38. 3. Shari Noe, Lakeland, 25:09.

10 and under

Hollis Rosenkranz, 26:06; Tiffany Perez, 30:34; Regan Parrish, Lakeland, 32:55; Natasha Steckert, Auburndale, 34:41; Cameron Titus, 37;50; Caitlin Kinsey, Lakeland, 50:03.

11-19

Whitten; Lindsey Rogers, Auburndale, 26:13; Kendra Lehner, Lakeland, 27:58; Chuhan Zhou, Lakeland, 28:14; Aby Henneberry, Lakeland, 28:24; Nikki Taylor, Lakeland, 28:41; Megan Deremiah, Kissimmee, 28:53; Korina Cooprider, Lakeland, 31:40; Shayla Bryant, 33:43; Ashlyn Petio, Lakeland, 36:09; Katie Moerschbacher, Lakeland, 37:42; Corinne Tifes, 37:52; Brianna Ray, 39:40; Mara Parks, 39:47.

20-29

Elliot; Blizzard; Crystal Harris, Durant, 24:26; Katie Corby, 24:38; Sara Butler, 26:47; Amy Maslyn, 26:53; Cristina Poss, 27:15; Vanessa Fiske, 28:23; Kaylee Barnes, Lakeland, 31:55; Krista Hulzebos, Lakeland, 33:44; Sierra Mangval, 34:43; Ashley Wilson, 34:55; Jordan Davis, Lakeland, 35:09; Rachel Arbogast; 36:04; Ashley Mercer, 37:28; Kelly Sumner, 38:44; Shelly Miller, Lakeland, 41:57; Samantha McNutt, Lakeland, 41:57; Kaylie Starling, Bartow, 43:41.

30-39

Julie Walding, Lakeland, 24:14; Amanda Speakman, Lakeland, 23:05; Heather Nemecek, 24:49; Michelle Sadler, 25:23; Amy Radano, 26:17; Mandy Fulton, Lakeland, 26:59; Julie Ball, Lakeland, 27:34; Jodie Peace, Plant City, 28:14; Jennifer Jorgenson, Lakeland, 28:16; Wendy Miller, 28:20; Stephanie Adams, 28:38; Sarah Schlobohm, Lakeland, 28:40; Carol Soto, Lakeland, 29:26; Shari Boudreau, 30:01; Jessie Goodman, 30:05; Niki Keogh, Lakeland, 31:00; Kristin Salimbene, 31:11; Nicole Walker, Lakeland, 31:36; Rosa Walsh, 31:42; Katie Duffin, 31:43; Jennifer Morton, Zephyrhills, 31:47; Betsy Liggett, 32:28; Sarah Grabbe, Lakeland, 32:32; Michelle King, Lakeland, 33:421; Paula Sinclair, Lakeland, 33:48; Stephanie Baldwin, 34:58; Kim Munzner, Lakeland, 35:28; Kristina Hunt, 35:47; Courtney Fulmer, 36:13; Emma McMicken, 36:24; Sara Watson, Lakeland, 37:29; Jen Albritton, 38:20; Kellie Jo Snyder, Auburndale, 38:43; Dawn Lake, 40:01; Emily Johnson, Winter Haven, 40:12; Patricia Johnston, 40:52; April Hershberger, 41:50; Jacki Pasternak, Lakeland, 44:11; Christy Leahy, Lakeland, 45:09; Kacie Bryant, Lakeland, 45:10; Serena Kurtz, 48:15; Jennifer Rocker, Bartow, 49:13; Danielle Dunn, 50:13; Jihan Wilkerson, 1:00:37.

40-49

Beall; Bridget Stafford, 26:24; Bonnie Enfinger, Lakeland, 27:13; Bonnee Enfinger, Lakeland, 27:14; Kristi Lawrence, 27:53; Taree Hodge, 29:05; Cheryl Boyd, Lakeland, 29:42; Julie Phillips, Winter Haven, 30:28; Grisselle Centeno, Lakeland, 31:27; Debra Edwards, 32:31; Wendi Romano Lakeland, 32:49; Wendy Wynne, 33:14; Leslie Cook, Zephyrhills, 37:00; Tammy Titter, 37:46; Jami Yost, 38:35; Mary Hartley, Lakeland, 39:34; Susie Bailey, Lakeland, 39:45; Karen Cravey, 40:11; Azie Hollowell, 40:11; Teresa Patrick, 40:57; Angela Bottom, 41:33; Melinda Green, Lakeland, 42:36; Amy Black, Gulfport, 43:52; Valerie Morris, Brandon, 47:20; Christine Kaiser, Lakeland, 50:15; Kim Vickers, Lakeland, 51:34; Bridgett Davis, 54:19; Cindy Knoll, 54:20.

50-59

Noe; Julie Stadjuhar, Lakeland, 27:56; Tracy Peck, Lakeland, 28:49; Chrystl Eaves, Lakeland, 29:08; Barb Donley, Lakeland, 29:46; Kathy List, Mulberry, 31:22; Pamela Geant, 31:58; Julie Damiano, Lakeland, 32:22; Laura Noe, 33:00; Sheri Arbogast, 35:21; Sandra Chafee, Lakeland, 35:37; Rebecca Turner, 38:29; Peggy Lane, 38:42; Kathy Brammer, 40:56; Kim Elliott, 41:05; Bonnie Potter, Wauchula, 43:21; Jan Luck, 46:34; Jolene Ahlschwede, Lakeland, 48:42; Vanessa Peterson, 50:25; Nancy Stetson, Plant City, 52:22; Lesthnia Chaney, 53:05; Deanna Pryor, 58:10; Barbra Kennedy, Lakeland, 1:02:06.

60-69

Gail Hardy, Lakeland, 28:56; Donna Patterson, Wauchula, 36:50; Ellen Prince, Winter Prince, Winter Haven, 40:56; Ruth Vickers, Lakeland, 42:44; Donna Meriwether, 44:03; Terressa Wilkerson, 44:04; Betty Davis, Bartow, 51:00; Caroline Krombach, 1:02:42.

70 and over

Linda Duncan, Lakeland, 41:42.